top of page

Je Slovensko pripravené na súťaž o zahraničné talenty? Nedostatok pracovnej sily v SR: sú programy pracovnej mobility riešením?
Copy

3. septembra 2024

Nedostatok pracovnej sily, ktorý ovplyvňuje ekonomiku a hospodársky rast krajín EÚ, je výzvou aj pre Slovensko. Na pracovnom seminári, ktorý zorganizovala EMA – Development and Mobility Agency a Digitálna koalícia 21.mája 2024 sme preto spoločne hľadali odpovede ako tento problém riešiť a či je Slovensko pripravené prijímať zahraničné talenty.

Na úvod seminára sa účastníkom prihovoril štátny tajomník Ministerstva vnútra Slovenskej Republiky Patrik Krauspe, Mária Kadrliaková zo Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku, Oleg Chirita z Medzinárodného centra pre rozvoj migračnej politiky (ICMPD) a Orlane Janvier z Generálneho riaditeľstva EK pre migráciu a vnútorné záležitosti. Rečníci vyzdvihli dôležitosť špecializovaných programov pracovnej mobility pre Slovensko a budovania kapacít v krajinách mimo EÚ, ocenili výsledky programu Digitálne talenty, a vyzdvihli potrebu prijímania pružných politík, ktoré uľahčujú prístup zahraničných pracovníkov na slovenský trh práce.


V prvom paneli zdieľali zástupcovia súkromného sektora svoje skúsenosti s nedostatkom pracovnej sily v IKT odvetví a jeho vplyve na sektor. Ivona Seyfertová z firmy ESET, Martin Pakan z firmy Orange, Roman Body zo spoločnosti EVIDEN (Atos) a Alena Kanabová z Accenture debatovali o tom, či sú firmy na Slovensku pripravené prijímať zahraničnú pracovnú silu a dotkli sa aj úlohy súkromných spoločností pri budovaní inkluzívneho prostredia pre integrovanie zahraničných pracovníkov a o možnostiach, ktoré programy pracovnej mobility prinášajú.


O budovaní spolupráce medzi Moldavskom, Ukrajinou a Slovenskom a vzájomných prínosoch takejto spolupráce diskutovali v druhom paneli  Oleg Chirita z ICMPD, Ana Chirita z ATIC Moldavsko, Trokhym Babych z Národnej Univerzity Kyiv Mohyla Academy a  riaditeľ Odboru podnikateľského centra Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Branislav Pochaba.


Jedným z cieľov seminára bolo tiež definovať podmienky a predpoklady pre prípravu a efektívne fungovanie programov pracovnej mobility v budúcnosti. Pripravenosť vlády SR efektívne reagovať na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v sektoroch, ktoré majú dopyt po špecifickej skupine odborníkov, zdieľali z pohľadu štátnych orgánov a zamestnávateľských zväzov v treťom paneli štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vladimír Šimoňák, štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš, Viktória Skřivánková z Výskumnej a inovačnej agentúry (VAIA) a predseda Digitálnej koalície Mário Lelovský.


Seminár vyvrcholil zdieľaním praktických skúseností účastníkov programu Digitálne talenty z Ukrajiny a Moldavska, ktorí absolvovali program a vďaka nemu si úspešne našli prácu. Corina Sclifos (Soitron), Ion Osipciuc (Orange), Radu Puscas (SOLVER IT) a Yeva Volnianska (SwissRe) sa zhodli na tom, že im program nielen pomohol získať nové a atraktívne pracovné skúsenosti a kultúrne zážitky ale im aj významne zmenil život.


Projektový tím EMA oceňuje skvelú spoluprácu s partnermi z verejného, súkromného a akademického sektora na Slovensku, v Moldavsku a na Ukrajine, za čo sa im patrí veľká vďaka. Prvý program pracovnej mobility bolo možné úspešne realizovať aj vďaka osobnému nasadeniu jednotlivcov a odborníkov zo zapojených sektorov.


Skúsenosti s realizáciou prvého programu pracovnej mobility a výstupy zhrnula EMA v Odbornej príručke, ktorú pripravila pre odborníkov a budúcich realizátorov programov pracovnej mobility. Príručku si môžete vyžiadať zaslaním emailu na adresu info@migrationagency.eu.


V reakcii na nedostatok pracovnej sily v IKT sektore pripravila agentúra EMA pilotný program pracovnej mobility Digitálne talenty. Program vybudoval v oblasti pracovnej mobility viaceré partnerstvá a v rokoch 2022 – 2024 umožnil príchod 18 mladým talentom z Moldavska a Ukrajiny do 16 IKT firiem na Slovensku. Otestoval pripravenosť verejných inštitúcií a súkromného sektora prijímať vysokokvalifikovanú zahraničnú pracovnú silu, identifikoval prekážky, ktoré bránia flexibilnej mobilite, a pripravil nástroje a postupy potrebné na realizáciu podobných programov mobility. Viac o pilotnom programe si prečítajte tu.



EMA
bottom of page